Информация и Въпроси

0884 241 988 / (02)4010515 Pochivam.BG e-mail

Без такса резервация!
Безплатна анулация на повечето резервации!

Потърси хотел / почивка:

* незадължително
 (€ общо)

Хотели в България (1090)

Празници и събития

Уеб камери на живо в България

Препоръчани хотели в Гърция

Хотели в Сапарева баня

Сапарева баня - Места за посещение

Забележителности в Сапарева Баня и региона

Сапарева Баня е чудесна начална точка за Вашето пътешествие в планината, пълен релакс, себеопознаване, ключ към културната Ви същност и просто един умален модел на България, където на парче земя може да откриете може би цялата благодат на света.

Природата на Сапаревобанския регион е не само божествена, тя е дарена с богато историческо минало и множество културни забележителности. На километър и половина западно от Сапарева баня се намира праисторическото селище Кременик. Жителите на града и особено тези, които са обработвали терена на селището, са свидетели на богати археологически находки от кремък, кост и глина.

По думите на проф. Георги Илиев Георгиев, българската праисторическа наука обръща голямо внимание на най-древното минало на селищата в долината на Струма, тъй като посредством тях са се осъществявали контактите и са се извършвали взаимодействията между праисторическите култури в Централния Балкан и Егейскоанадолийското (Малоазиатското) пространство. След първите разкопки на античния град Германия започват и разкопките на праисторическото селище Кременик. Открити са голям брой глинени съдове и фрагменти от тях. От глина са приготвяли и тежестите за вертикален тъкачен стан, антропоморфни и зооморфни изображения (идоли), култови масички и др. Керамичните съдове имат най-разнообразни форми, различни за отделните етапи на селището. По формата и украсата се разграничават три етапа на развитието на културата. По-подробно туристите и гостите на Сапарева баня могат да се запознаят с праисторическото селище Кременик, като посетят Археологическата сбирка в читалището.

Повечето туристи избират района на Сапарева баня за планински почивки и пешеходни турове поради преобладаващия планински релеф на областта, стръмните склонове на Кабулския дял на северозападната част на Рила с дълбоко врязаните реки Джерман и Горица, Седемте рилски езера и екологично чистата и почти девствена природна среда. От Сапарева баня започват някои от най-популярните туристически маршрути за Мальовица, Скакавица, Седемте рилски езера, Ресиловския манастир, Боровец и Рилския манастир. От близките села могат да се предприемат интересни туристически походи из Северозападна Рила. По екологична пътека може да се стигне до водопада на река Бистрица, маркирани пътеки отвеждат до планинските хижи, а любителите на височините могат без особени усилия да достигнат до върховете Голям и Малък Сиврия, Кабул и др. Неповторимо преживяване предлага и посещението на каскадата от седем водопада, най-високият от които, Овчаренският, е висок 39 м. Не е случайно, че дивната природа, тучни поляни, покрити с пъстроцветни килими, правят Сапарева баня и курортът Паничище изходен пункт и за туристически маршрути, излети и екскурзии към високопланинската част на Рила.

Резерватът ‘Скакавица’ е друго вълнуващо място, където ще се докоснете до най-нежните нотки на природата. Спиращата дъха Ви местност е разположена по долината на река Джерман, в която се намират редки растения, вековни гори, природни феномени – водопади и др. Въпреки Скакавица е един от най-малките резервати в България в него се намира най-високият водопад в планина Рила - Скакавица. Той е типично горски резерват, в който се опазват вековни гори от бяла мура. От защитените растителни видове тук се срещат планински божур, български омайник, златиста кандилка, златовръх, а от редките видове - планинска дилянка, северно еньовче, преходна мурава. Водопадът Скакавица се образува от падането на речните води от скални откоси, които пресичат коритото на река Скакавица. Река Скакавица, както повечето реки в Рила, събира води от преспите и топящия се сняг от Кабулския дял на Рила планина. Освен водопада по течението на реката са намира и едноименното езеро Скакавица.

Ако искате да усетите отблизо българщината и съхранените традиции, то посетете етнографската сбирка в Сапарева баня, която ще Ви срещне с онзи бит, който днес ни изглежда далечен като приказка и също толкова вечен и непреходен.
Чистият и приятен център на курортното селище Сапарева Баня е заобиколено от красивия градски парк, в който може да бъде видяна датиращата от 13 век църква „Свети Никола”, около която са разположени останки и фрагменти от древното селище Германея.

Красивата в архитектурно и художествено отношение църква ‘Свети Никола’ е построена през 12 - 13 век. Според местни източници от края на 19 в. в археологическия музей в гр.София бил изпратен един престолен камък от светия олтар на църквата, на който проф.Р.Христов разчел надпис с годината - 1160 г. Смята се, че "Свети Никола" е била обикновен параклис или гробница до някой голям храм, посветена на второстепенните му светци. Според преданията църквата е гробница на местен феодал на име Никола. По-голямата църква е била съборена в началото на османското владичество. Църквата "Свети Никола" е пощадена, но постепенно започва да се руши, защото турците не разрешавали да бъде реставрирана. Според местни предания, след Кримската война, група от настанените над квартал Гюргево черкези, започнали да разрушават църквата. Черкезинът, който започнал да я събаря откъм купола паднал заедно с него в църквата и загинал. Уплашени, останалите се отказали от по-нататъшното разрушаване. По време на Освождението покривът бил изцяло разрушен. През 1937 г. църквата е изцяло реставрирана. За съжаление, само отделни фрагменти от някога изцяло изписаната църква са останали до наши дни. Уникалният живописен вид на църквата се дължи на характерния й градеж и дванадесетстенният купол с аркирани ниши. Църквата е обявена за архитектурен и художествен паметник на културата от национално значение.

Не можем да не споменем, че най-горещият гейзер на Балканите се намира в Сапарева Баня и Вие нямате оправдания да го посетите колкото и малко време да имате. През 1957 г. са направени тринайсет ръчни и две моторни сондирания в района на сегашните минерални извори над главната улица. Открита е топла минерална вода. На някои места, на 10-15 м. дълбочина, темепературата на водата стига до 20-40 С. В източната термална зона, в югозападната част на Сапарева баня, сондата на хидролозите стига до разседнатата пукнатина между котловината и планината, и дава ход на намиращите се под високо налягане и температура над 102 градуса гореща вода и пари. Работниците на сондата, с ръководител Петър Миков, усещат необикновения подземен тътен и съскането на горещата вода и пари. Едва успяват да избягат от сондата. Околността се изпълва с пара и кипяща вода, която с пулсации изскача над скелета на сондата. Полученият отвор не е достатъчен за извеждане от тази дълбочина на повече вода. В следващите дни изскачането на горещата вода във височина се укротява при гърлото, с голямо количество студена водна струя, подавана с помпа. Работниците са в постоянно напрежение. Когато подземният тътен се засилва, те се спасяват със светкавично бягство от моторната сонда. Над високата 6-7 м. скелетна кула на сондата всичко ври и кипи. Кипящата вода изскача на височина над 18 м. над повърхността на земята. Изскачането на горещата минерална вода става ритмично, през 5-6 секунди, което прави гейзера още по-атрактивен.
Дебелите енциклопедии разказват, че водата на гейзера в Сапарева баня е най-горещата в света. Гейзерите по света са сред най-привлекателните туристически обекти, до които имат достъп само богати хора. При някои от тези гейзери, както тези в Исландия, туристите чакат с часове, за да видят изскачането на горещата вода. За да се ускори изскачането на гейзера, туристическите стопанства там наливат в гърлата им сапунена пяна. Водите на гейзера в Сапарева Баня са с няколко градуса по-високи от италианските Софиони, Джурджитела и Липарските острови. Сапарева Баня е на хвърлей разстояние, в най-хубавата част на Рила, а горещия гейзер дори и да единствения повод да прекарате един уикенд в балнеологичния курорт, то със сигурност си струва.

И като заговорихме за водни феномени, няма как да не продължим със Седемте Рилски езера, които сме споменавали в не един пътеводител. Това са езера с ледников произход и са разположени стъпаловидно като отделните езера са свързани помежду си и чрез малки поточета. При преминаването на водата по тези поточета са се образували малки водоскоци и водопади. Всяко от имената дадени на езерата е свързано с външните му особености. Седемте Рилски езера са място с особена сила и магнетизъм, те са сакрално място за беседите на Бялото братство, днешните последователи на Петър Дънов- Учителя.

Обикновено някои от нас не обръщат внимание на църковните храмове и манастири, които се намират на непосредствена близост до дестинацията, която сме решили да посетим. В същото време множество чужденци се считат в страната ни точно с цел религиозен туризъм, тоест да опознаят българските светини. Искаме да провокираме интереса ви и да ви подканим да включите в графика си и посещението на няколко храма в Сапарева Баня, които ще Ви очароват с архитектурното си оформление и художествено изпълнение.

Църквата „Свети Четиридесет мъченици” е строена през Възроженския период. Тя се намира в непосредствена близост до центъра на Сапарева баня. Църквата е дело на майстор Цветко от село Жабляно. Представлява трикорабна каменна сграда с размери 19 м. х 11 м. с широка и ниска полукръгла апсида. Вътрешното пространство е разделено на три засводени кораба. Иконостасът е украсен с изкусно изработена дърворезба. Царските икони са само едни от шедьоврите на прочутия български иконописец Станислав Доспевски. В храма могат да се видят три икони от 1863 г., като една от тях е “Богородичен акатист”. Стенописите на храма са рисувани в периода1878-1879 г, тоест непосредствено след Освобождението. В църквата се съхранява чудотворна икона на св. Богородица, копие на икона от Рилския манастир. Според преданието тя пази града от всякакви болести и беди. Църквата ‘Свети Четиридесет мъченици’ съхранява ценни икони и образци на възрожденското резбарско и иконографско изкуство.

Друг типично възрожденски храм в Сапарева баня е църквата ‘Свети Никола’ в квартал „Гюргево”. Храмът е изграден през 1839-1840 г. от майстор Цветко от село Жабляно, Радомирско. Определяна е от специалистите за уникална заради своята вътрешна дървена архитектура. Храмът е вкопан в земята на дълбочина от метър и десет сантиметра. Именно такива са били повечето църкви по времето на османското владичество. Любопитно е, че от източната и страна апсидата не се издава навън. Външните стени на молитвения дом са изцяло измазани. От западната страна е пристроен открит притвор. На фронтона на западната страна се чете: “1840 светого Великомученика Георгия, майстор Цветко от Жаблер, Радомир кааза“. Това, което отличава църквата от останалите храмове по наши земи е вътрешната дървена архитектура. Всички дървени части, колони, капители, надлъжни и напречни греди са изпипани до съвършенство, до най-малкия детайл и представляват ценен образец на възрожденското резбарското изкуство.

Село Ресилово се намира в полите на Рила. Ресилово е популярна дестинация за религиозен туризъм и туристите често се отбиват заради манастира "Покров на Пресвета Богородица".

Бихме искали да се потопим и в уникалната, обновяваща и пречистваща атмосфера на манастирите в региона и ето защо сега се отправяме към Ресиловският манастир „Покров Богородичен“. Той е един от малкото останали действащи женски манастири в България. Манастирът е разположен на живописно място и ще Ви очарова не само с красивите околности, но и с оформлението на обновената сграда в стила на традиционната българска манастирска архитектура. Всяка година на 1 октомври, когато е храмовият празник, тук се стичат хиляди гости от района и от цялата страна. Местността на манастира е била обитавана през късната античност и средновековието. През 30-те години монахинята сестра Елена става инициатор за построяването на манастирска постройка. Строителството започва през 1932 г. и завършва през 1940 г.

Друго интересно място за посещение в китното селце Ресилово е църквата „Св. Никола Летни”. Тя е изградена през 1806 г. на мястото на по-стар християнски храм. В двора на черквата се намират археологически материали, сред които база на каменна колона и фрагмент от колона, които подсказват, че на това място или в съседство е имало древен храм или светилище. Запазено е предание, че църквата е била посещавана от Апостола на българското националноосвободително движение Васил Левски.

Едно от най-красивите и неподправени места в Рила е село Овчарци. Само на 20 минути от центъра на селото ще видите най-долния от седемте Овчарченски водопади на река Горица. Реката извира от връх Кабул, намиращ се в Национален парк Рила. Името й идва от една легенда. По турско време в селото живеела една красива девойка на име Горица, която местният бей харесал. Изплашено за себе си, момичето побягнало към планината. Вече на предела на силите си стигнала висока скала и озовала се на ръба на пропаст, от която скочила, за да запази честта си. Оттогава реката носи нейното име.

Овчарченският водопад е чудесно място, което Ви предоставя уникалната възможност да се насладите на неповторими гледки, разкриващи водния пад от 39м и слънчевите лъчи, които тайствено се прокрадват между дърветата. Село Овчарци е известно и с Овчарченските баби - фолклорна група „Горнополски глас“, основана през 1962 г, която изпълнява местни народни песни и участва във фестивали в цяла България.

И тъй като сме в полите на Рила, домът на най-чудните места в България, може да станем по-раничко една сутрин и да се отправим към Паничище, което се намира само на 20 минути с автомобил от Сапарева баня по панорамен планински път. Ако нямате автомобил, имайте предвид, че редовен автобусен транспорт тръгва от центъра на Сапарева баня за Паничище. Курортът, който се утвърди като дестинация за ски и планински почивки, разполага с хотели за всеки вкус, модерни ски съоръжения и много възможности за забавление. Цените в Паничище са изключително конкурентни в сравнение с Боровец и Банско например, а ски-съоръженията са най-разнообразни и предлагат възможности за спорт за всички възрасти.

В Сапарева Баня има определено какво да се види и този прекрасен планински курорт е перфектен избор за кратка или пък по-продължителна почивка за всеки родолюбец, който желае да избяга за известно време от ежедневните си грижи и да се потопи в един различен свят.

Туристически маршрути и планински туризъм в Сапарева Баня и околностите

Сапарева Баня е изходен пункт на множество туристически маршрути в планината с различна трудост. Един от най-вълнуващите е Сапарева Баня-Паничище-Седемте Рилски Езера, защото панорамните гледки, които спират дъха, обгърнатата с пищна зеленина природа и птичките, които ще Ви съпътстват по целият маршрут, са предпоставките за едно неповторимо приключение, което ще съживи свободния Ви дух, ще прогони лошите мисли и ще Ви накара да се усмихнете на всеки слънчев ден.

От Сапарева Баня се тръгва по пътека за Паничище – 2 часа ходене по дъното на долина. Пътеката за Седемте рилски езера, хижа Скакавица и хижа Пионерска тръгва вляво, зад посетителския център. Маркировката е много добра и ще се ориентирате лесно. Почти по равно ще навлезете в иглолистна гора. След това ще излезете на черен път, по който надясно се стига за около 10 минути в долния край на пистата на Паничище. Оттам се продължава наляво по асфалтов път, като след около километър вдясно се отклонява пряка пътека. Излиза се отново на пътя и след 15 минути вървене по него тръгвате надясно по стръмна туристическа пътека. Всички разклони са маркирани. Излиза се в местността Зелени преслап (на около 45 минути от Паничище). Маршрутът продължава надясно и нагоре по хубав черен път. Стига се до мочурливо място с табелка за вход в резерват Скакавица. Наляво се отделя пътека за хижа Пионерска. Продължавате напред по пътя. След около 200 метра вдясно се отделя друга пътека - за хижа Скакавица. Подминавате разклона и започвате плавно изкачване по черния път през гората. След около 1 час, по пътя вляво, отново се отделя пътека за хижа Пионерска. Малко след това пътят завива рязко надясно и изведнъж става по-стръмен. За разходка из циркуса на Седемте рилски езера се тръгва по пътеката за старата хижа Седемте езера (на около 30 минути от хижа Рилски езера) и точно пред нея се завива надясно по летния път за хижа Иван Вазов. Така се преминава през всички езера и за около 3.00 часа отиване и връщане може да се разгледа целият циркус от най-различни ъгли.

На връщане може да минете през хижа Скакавица. Пътят е право на запад от входа на хижа Рилски езера, пресичате един влек и тръгвате вляво по пътека маркирана със зелен цвят. Влизайки в гората, започва леко слизане и не след дълго отдясно се присъединява втората пътека за хижа Скакавица. Продължава се напред по равно през гората, докато се излезе на полянка с много табелки. Оттам започва слизане надясно, после с остър завой наляво се излиза на пистата срещу хижа Скакавица (1 час от езерата). От Скакавица, по стръмна пътека, за половин час се слиза на пътя от Зелени преслап, точно над мочурливото място.

Забележителности в Сапарева баня

 

Хотели в Сапарева баня

Места за посещение в Сапарева баня

Промоции в Сапарева баня

Новини от Сапарева баня

Сапарева баня

 
BlogБлог на Pochivam.BG